EEF-CD1C2R2CR
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEF-CD1C2R2CR
Description:
CAP ALUM POLY 2.2UF 20% 16V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series SP-Cap CD
Type Polymer
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 2.2 µF