EEF-UD0D271XR
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEF-UD0D271XR
Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2 V
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Series SP-Cap UD
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 270 µF