EEH-ZC1V151V
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEH-ZC1V151V
Description:
CAP ALUM HYB 150UF 20% 35V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 240 mA @ 100 Hz
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Series ZC, Anti-Vibration
Type Hybrid
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 150 µF