EET-HC2D391BA
Panasonic Electronic Components
Product No:
EET-HC2D391BA
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.31 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 510mOhm @ 120Hz
Series TS-HC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.83 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 390 µF