EET-UQ2D182EA
Panasonic Electronic Components
Product No:
EET-UQ2D182EA
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 4.32 A @ 120 Hz
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 120Hz
Series TS-UQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 6.048 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1800 µF