EEU-EB1E331B
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1E331B
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 255 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series EB-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 331.5 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 330 µF