EEU-FK1E222L
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FK1E222L
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RAD TH
In Stock : 1305
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.176 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series FK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.72 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 2200 µF
Package Bulk
Impedance 18 mOhms