EEU-FM1H271
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FM1H271
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 2010
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.323 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series FM-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.89 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 270 µF
Package Bulk
Impedance 23 mOhms