EEU-FR1J151
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1J151
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 3890
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 751.1 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.073 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 150 µF
Package Bulk
Impedance 45 mOhms