EEU-FS1H391LB
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FS1H391LB
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 106
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.6125 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series FS-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.15 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 390 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 22 mOhms