EEU-HD1H471
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-HD1H471
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 48
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 530 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 795 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 470 µF