EEV-EB2W3R3Q
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEV-EB2W3R3Q
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V SMD
In Stock : 3341
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 20.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series EB
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 41 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 3.3 µF