EEV-FK2A680Q
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEV-FK2A680Q
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD
In Stock : 268
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size 0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 375 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series FK
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 500 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 68 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 320 mOhms