EEV-HB1E330P
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEV-HB1E330P
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series HB
Package / Case Radial, Can - SMD
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 33 µF