Home / Headers, Male Pins / EHF-117-01-F-D-SM-LC-34
minImg
EHF-117-01-F-D-SM-LC-34
Samtec Inc.
Product No:
EHF-117-01-F-D-SM-LC-34
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER SMD 34POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.325" (8.25mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1.75A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Features Board Lock, Keying Slot
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 34
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series EHF
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)