ELC-10D2R7E
Panasonic Electronic Components
Product No:
ELC-10D2R7E
Description:
FIXED IND 2.7UH 5.5A 15 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15mOhm
Series 10D
Inductance 2.7 µH