ELC-15E560
Panasonic Electronic Components
Product No:
ELC-15E560
Description:
FIXED IND 56UH 3.6A 39 MOHM TH
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 3.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 39mOhm
Series 15E
Inductance 56 µH