ELC-18E122
Panasonic Electronic Components
Product No:
ELC-18E122
Description:
FIXED IND 1.2MH 950MA 360MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 950 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.748" Dia (19.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 360mOhm
Series 18E
Inductance 1.2 mH