Home / LED Drivers / ELG-100-C500A-3Y
minImg
ELG-100-C500A-3Y
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ELG-100-C500A-3Y
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED CC AC/DC DRIVER 100W
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, KC, RCM
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Ratings IP65
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series ELG-100-C
Power (Watts) 100 W
Type Constant Current
Efficiency 91%
Voltage - Output 100 ~ 200V