Home / LED Drivers / ELG-200-42AB-3Y
minImg
ELG-200-42AB-3Y
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ELG-200-42AB-3Y
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED AC/DC DRIVER 200W
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, KC, RCM
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.66" L x 2.80" W x 1.48" H (220.0mm x 71.0mm x 37.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 4.76A
Ratings IP65
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series ELG-200 (200W)
Power (Watts) 200 W
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 92.5%
Voltage - Output 42V