EPLSP-031-0850
Samtec Inc.
Product No:
EPLSP-031-0850
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
EPLSP CABLE ASSEMBLY EPLSP CONNE
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 105°C
Cable Type Round, Twin Axial
Usage Ethernet
Number of Positions 62
Color Orange
Cable Connectors -
Shielding Shielded
Gender Male to Male
Fastening Type Latch Lock, Push-Pull
Product Status Active
Wire Gauge 32 AWG
Series Eye Speed® EPLSP
Length 2.79' (850.00mm)
Connector Type Card Edge to Card Edge
Mfr Samtec Inc.
Current - Max/Contact 1.7 A