EPP-500-54
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
EPP-500-54
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 54V 320W
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Output 1 54V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.69" H (127.0mm x 76.2mm x 43.0mm)
Number of Outputs 1
Series EPP-500 (500W)
Current - Output 1 5.93 A
Power (Watts) 320W (500W Forced Air)