ERHA501LGC472MEF0M
Chemi-Con
Product No:
ERHA501LGC472MEF0M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.906" (150.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 18.1 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series RHA
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 25.34 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4700 µF