EVJ-C20F02A24
Panasonic Electronic Components
Product No:
EVJ-C20F02A24
Description:
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC
User Guide
Number of Gangs 2
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M9 x 0.75
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.689" (17.50mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Obsolete
Series EVJ
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Resistive Material -
Mfr Panasonic Electronic Components
Resistance (Ohms) 20k
Size - Body Rectangular - 0.610" x 0.476" Face (15.50mm x 12.10mm)