EVM-3RSX50B54
Panasonic Electronic Components
Product No:
EVM-3RSX50B54
Description:
TRIMMER 50KOHM 0.15W J LEAD BACK
User Guide
Termination Style J Lead
Tolerance ±25%
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Size / Dimension Rectangular - 0.136" x 0.122" Face (3.45mm x 3.10mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Resistance 50 kOhms
Series EVM
Power (Watts) 0.15W