EVQ-PPDA25
Panasonic Electronic Components
Product No:
EVQ-PPDA25
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
User Guide
Ingress Protection Dust Proof
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Obsolete
Operating Force 240gf
Actuator Orientation Top Actuated
Mfr Panasonic Electronic Components
Illumination Non-Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switch Travel 0.25mm
Actuator Height off PCB, Vertical 2.50mm
Termination Style J Lead
Actuator Type Standard
Outline 6.00mm x 3.70mm