Home / Film Capacitors / F340Y236830JF02W0
minImg
F340Y236830JF02W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F340Y236830JF02W0
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 1KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.654" (16.60mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200, Y2
Series F340Y2
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.068 µF
Features 85C/85% Humidity