F6N0.25OR25
Techflex
Product No:
F6N0.25OR25
Manufacturer:
Techflex
Description:
SELF WRAP 1/4" X 25' ORANGE
In Stock : 183
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Orange
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Split Flexible Tube
Series F6®
Type Self Wrap
Length 25.00' (7.62m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.250" (6.35mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Features Chemical Resistant, Clean Cut
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)