Home / Ceramic Capacitors / FA11X8R1E475KRU00
minImg
FA11X8R1E475KRU00
TDK Corporation
Product No:
FA11X8R1E475KRU00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X8RADIAL
In Stock : 782
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF