Home / Ceramic Capacitors / FA14X7S2A154KRU06
minImg
FA14X7S2A154KRU06
TDK Corporation
Product No:
FA14X7S2A154KRU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.15UF 100V X7S RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7S
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Ratings AEC-Q200
Series FA
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.15 µF