Home / Ceramic Capacitors / FA18NP01H220JNU00
minImg
FA18NP01H220JNU00
TDK Corporation
Product No:
FA18NP01H220JNU00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 22 pF