Home / Ceramic Capacitors / FA18X7R1H473KNU00
minImg
FA18X7R1H473KNU00
TDK Corporation
Product No:
FA18X7R1H473KNU00
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
In Stock : 1463
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.047 µF