Home / Ceramic Capacitors / FA18X8R1H102KNU06
minImg
FA18X8R1H102KNU06
TDK Corporation
Product No:
FA18X8R1H102KNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 1000PF 50V X8R RADIAL
In Stock : 3495
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1000 pF