Home / Ceramic Capacitors / FA22NP01H154JNU06
minImg
FA22NP01H154JNU06
TDK Corporation
Product No:
FA22NP01H154JNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.15UF 50V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings AEC-Q200
Series FA
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.15 µF