Home / Ceramic Capacitors / FA23C0G2J683JRU00
minImg
FA23C0G2J683JRU00
TDK Corporation
Product No:
FA23C0G2J683JRU00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.068UF 630V C0G RADIAL
In Stock : 200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.335" L x 0.217" W (8.50mm x 5.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.068 µF