Home / Ceramic Capacitors / FA24C0G2A103JNU06
minImg
FA24C0G2A103JNU06
TDK Corporation
Product No:
FA24C0G2A103JNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 10000PF 100V C0G RADIAL
In Stock : 5483
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10000 pF