Home / Ceramic Capacitors / FA24X7R1H225KRU00
minImg
FA24X7R1H225KRU00
TDK Corporation
Product No:
FA24X7R1H225KRU00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2.2 µF