Home / Ceramic Capacitors / FA24X7R2E222KNU06
minImg
FA24X7R2E222KNU06
TDK Corporation
Product No:
FA24X7R2E222KNU06
Description:
CAP CER 2200PF 250V X7R RADIAL
In Stock : 5948
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2200 pF