Home / Ceramic Capacitors / FA28C0G1H562JNU06
minImg
FA28C0G1H562JNU06
TDK Corporation
Product No:
FA28C0G1H562JNU06
Description:
CAP CER 5600PF 50V C0G RADIAL
In Stock : 5894
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 5600 pF