Home / AC Fans / FAA1-12038QBKT31-A
minImg
FAA1-12038QBKT31-A
Qualtek
Product No:
FAA1-12038QBKT31-A
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL
In Stock : 767
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Air Flow 107.0 CFM (3.00m³/min)
Noise 48.1dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.120A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 230VAC
Voltage Range -
Product Status Active
RPM 2600 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 38.50mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.250 in H2O (62.3 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Terminals
Size / Dimension Square - 119.5mm L x 119.5mm H
Weight 1.2 lbs (544.3 g)
Series FAA1-12038
Material - Blade Plastic
Power (Watts) 19.80W