FAD1-06025CSHW12
Qualtek
Product No:
FAD1-06025CSHW12
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 24.3 CFM (0.680m³/min)
Noise 36.3dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.130A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Voltage Range -
Product Status Discontinued at Digi-Key
RPM 4500 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Plastic
Features -
Width 25.00mm
Operating Temperature 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Static Pressure 0.207 in H2O (51.6 Pa)
Bearing Type Sleeve
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Weight 0.117 lb (53.07 g)
Lifetime @ Temp. -
Series FAD1-06025
Material - Blade Plastic
Power (Watts) 1.56 W