FAD1-12025CHMW12
Qualtek
Product No:
FAD1-12025CHMW12
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 120X25.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 81.0 CFM (2.27m³/min)
Noise 38.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.160A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
Product Status Active
RPM 2050 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Plastic
Features -
Width 25.50mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.113 in H2O (28.1 Pa)
Bearing Type Hydrodynamic
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight 0.344 lb (156.04 g)
Lifetime @ Temp. -
Series FAD1-12025
Material - Blade Plastic
Power (Watts) 1.92 W