Home / Crystals / FCT3T032768C5R3
minImg
FCT3T032768C5R3
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCT3T032768C5R3
Description:
CRYSTAL 32.768KHZ 12.5PF DIP
User Guide
Load Capacitance 12.5pF
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.315" L (3.00mm x 8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 kOhms
Series FCT-3T
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Operating Mode Fundamental
Frequency 32.768 kHz