Home / Crystals / FCX3M02266006U1L
minImg
FCX3M02266006U1L
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX3M02266006U1L
Description:
CRYSTAL 22.660MHZ 6PF SMD
User Guide
Load Capacitance 6pF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Frequency Stability ±50ppm
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Series FCX-3M
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Operating Mode Fundamental
Frequency 22.66 MHz