Home / Crystals / FCX3M04096006E1D
minImg
FCX3M04096006E1D
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX3M04096006E1D
Description:
CRYSTAL 40.960MHZ 6PF SMD
User Guide
Load Capacitance 6pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±10ppm
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Operating Mode Fundamental
Frequency 40.96 MHz