Home / Crystals / FCX9M01200016P5K
minImg
FCX9M01200016P5K
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX9M01200016P5K
Description:
CRYSTAL 12.000MHZ 30PF SMD
User Guide
Load Capacitance 16pF
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Frequency Stability ±35ppm
Size / Dimension 0.449" L x 0.177" W (11.40mm x 4.50mm)
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Series FCX-9M
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49S 2-SMD
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Operating Mode Fundamental
Frequency 12 MHz