Home / Crystals / FCX9M01600020O5Z
minImg
FCX9M01600020O5Z
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX9M01600020O5Z
Description:
CRYSTAL 16.000MHZ 18PF SMD
User Guide
Load Capacitance 20pF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Frequency Stability ±100ppm
Size / Dimension 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 Ohms
Series FCX-9M
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/US
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Operating Mode Fundamental
Frequency 16 MHz