Home / Crystals / FCX9S03750012E1D
minImg
FCX9S03750012E1D
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX9S03750012E1D
Description:
CRYSTAL 37.500MHZ 12PF DIP
User Guide
Load Capacitance 12pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Frequency Stability ±10ppm
Size / Dimension 0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Series FCX-9S
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49S
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Operating Mode Fundamental
Frequency 37.5 MHz