Home / Crystals / FCX9S04800018E5L
minImg
FCX9S04800018E5L
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX9S04800018E5L
Description:
CRYSTAL 48.000MHZ 18PF DIP
User Guide
Load Capacitance 18pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Frequency Stability ±50ppm
Size / Dimension 0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Series FCX-9S
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49S
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Operating Mode Fundamental
Frequency 48 MHz