FDD1-17238EBAW4B
Qualtek
Product No:
FDD1-17238EBAW4B
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
User Guide
Air Flow 210.0 CFM (5.88m³/min)
Noise 52.0dB(A)
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.280A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 48VDC
Voltage Range -
Product Status Active
RPM 2800 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 38.50mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight 1.9 lbs (861.8 g)
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 25°C
Series HPLC, FDD1-17238
Material - Blade Steel
Power (Watts) 13.4 W